Rozmiary:

Rozwórka Koszli Zarex

ZASTOSOWANIE:

Leczenie rozwórka prowadzi jedynie i wyłącznie lekarz specjalista chirurgi ortopedycznej.

1. Rozwórka służy do lecznia wrodzonego zwichniecia stawu biodrowych, a także niedorozwojów w ich bez przemieszczania głowy kości udowej.

2. Rozmiar rozwórki musi byc dopasowany do wielkości dziecka. Należy dopilnować, by łuki boczne rozwórki były umiejscowione ściśle pod kolankami dziecka; łuk środkowy rozwórki służy do dozowania stopnia odwiedzenia nóżek.

3. Linia środkowa ciała i linie rozwartych nóżek powinny być do siebie prostopadłe

4. Nie wolno “na siłę” rozwierać nóżek dziecka. Postępowanie takie może odbić się niekorzystnie na głowach kości udowej.

5. W rozwórce założonej prawidłowo dotychczasowe samopoczucie dziecka nie powinno być zaburzone (sen, łaknienie).

6. Wszelka ruchliwość nóżek dziecka w stawach biodrowych-nawet w największym zakresie-nie tylko jest dopuszczalna, ale jak najbardziej wskazana, dopóki rozwórka jest prawidłowo ułożona. Nawet gimnastyka, taka jak branie do “ust” paluszków stóp jest dozwolona.

7. Z uwagi na wzrastanie dziecka lekarz powinien co 2-3 tygodnie sprawdzić stan ułożenia rozwórki; czy paski nie są za krótkie lub za długie, czy linia rozłożonych nóżek jest prostopadła do osi ciała.

8. Dziecko może być noszone na rękach, leżeć na brzuchu i być sadzane. Do siadania należy podłożyć pod uda dziecka dwa wałki tak wysokie, aby stópki dziecka nie opierały się o podłoże.

9. Okres leczenia rozwórką wynosi w przypadkach leczenia niedorozwoju stawów biodrowych -3 miesiące, zaś przy zwichnięciach – 6 miesięcy.

Nie należy przekraczać wymienionych okresów leczenia.

10. Nie należy zakładać rozwórki ze wskazań ” na wszelki wypadek” lub “profilaktycznie” jeżeli nie stwierdza się wrodzonych patologicznych zmian w stawach biodrowych.Zamównienia prosimy wysyłać na zarex@vp.pl lub zadzwonić na 788-189-466/ 32-300-20-16